Alycat Meet
Alycat - Meet Summary
Registered to Manawatu Radio Control CC


Alycat Race Management System 9.3.1.86 1987-2012 Alycat Software www.alycat.com
Sunday, 23 August 2015



Fastest Times of Day

Formula 1
Name Status Fastest Lap
Jason Sweet 18.166
Russell Everton 19.899
Steve Oyston 20.172
PJ Jones 20.774
Andrew Thomas 20.779
Jack Sweet 20.876
Alan Rudge 25.811
Stock
Name Status Fastest Lap
Jack Sweet 18.736
Glen Robb 18.884
Jason Sweet 19.114
Mark Gregory 19.776
Brian Luey 19.883
Hamish Stratmore 20.056
Alan Rudge 20.327
Club Man
Name Status Fastest Lap
PJ Jones 17.994
Paddy 21.988
M Chassis - NZRCA
Name Status Fastest Lap
Paddy 2.733
Matthew Banks 23.589
Isaac Stead 23.982
Nic Zwart 23.999
Jason Sweet 24.617
Steve Oyston 24.705
Dylan Kapelle 25.105
Paul Joynes 25.24
John Zwart 25.644
Fin Thomas 30.242
Super Stock
Name Status Fastest Lap
Leon Dravitzki 16.996
Steve Oyston 17.191
Russell Everton 17.246
Glen Robb 17.363
Peter Bent 17.456
David Norden 17.493
Hamish Stratmore 17.616
Brian Luey 17.875
Mark Gregory 18.338
Modified
Name Status Fastest Lap
M Chassis Mod
Name Status Fastest Lap
Dylan Kapelle 20.627
Paul Joynes 21.584
Jack Sweet 21.921
Nic Zwart 21.998
PJ Jones 22.242
Alan Rudge 23.204
Formula 1 (5 min's)
Name Status Best Lap/Times
Russell Everton 15/5m17.915s
Steve Oyston 15/5m19.191s
Jason Sweet 14/5m15.333s
PJ Jones 14/5m16.802s
Andrew Thomas 14/5m17.009s
Jack Sweet 14/5m19.562s
Alan Rudge 10/5m8.472s
Stock (5 min's)
Name Status Best Lap/Times
Glen Robb 16/5m13.865s
Jason Sweet 15/5m0.829s
Jack Sweet 15/5m5.639s
Brian Luey 15/5m8.699s
Mark Gregory 15/5m12.725s
Hamish Stratmore 14/5m6.041s
Alan Rudge 10/5m11.910s
Club Man (5 min's)
Name Status Best Lap/Times
PJ Jones 16/5m23.426s
Paddy 12/5m22.040s
M Chassis - NZRCA (5 min's)
Name Status Best Lap/Times
Nic Zwart 12/5m2.635s
Matthew Banks 12/5m13.530s
Jason Sweet 12/5m24.352s
Isaac Stead 12/5m24.500s
Steve Oyston 12/5m24.831s
John Zwart 11/5m0.412s
Dylan Kapelle 11/5m19.653s
Paul Joynes 11/5m25.474s
Paddy 10/5m28.410s
Fin Thomas 9/5m11.807s
Super Stock (5 min's)
Name Status Best Lap/Times
Leon Dravitzki 17/5m0.183s
Glen Robb 17/5m5.615s
Russell Everton 17/5m6.439s
Steve Oyston 17/5m9.654s
David Norden 17/5m11.380s
Peter Bent 17/5m17.473s
Hamish Stratmore 16/5m1.966s
Brian Luey 16/5m17.678s
Mark Gregory 14/5m25.621s
Modified (5 min's)
Name Status Best Lap/Times
M Chassis Mod (5 min's)
Name Status Best Lap/Times
Jack Sweet 13/5m9.683s
Alan Rudge 13/5m14.417s
Paul Joynes 13/5m22.983s
PJ Jones 12/5m8.642s
Nic Zwart 12/5m8.909s
Dylan Kapelle 11/5m15.045s

Results of All Rounds
Formula 1
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Main Leg 1 Main Leg 2 Main Leg 3 Combined (Pts)**
1st Russell Everton (TQ) 14/5m2.220s 15/5m17.915s 14/5m9.555s(1) 15/5m19.109s(1) 14/5m8.424s(1)* 2
2nd Andrew Thomas (Q4) 14/5m17.009s 14/5m20.586s 13/5m1.998s(3) 13/5m9.849s(5)* 14/5m21.322s(2) 5
3rd PJ Jones (Q3) 14/5m16.802s 13/5m1.998s 0/0m0.000s(7)* 14/5m18.577s(2) 13/5m5.000s(3) 5
4th Jason Sweet (Q7) 5/4m10.168s 0/0m0.000s 14/5m15.333s(2) 13/5m6.207s(4)* 13/5m8.241s(4) 6
5th Steve Oyston (Q2) 14/5m3.745s 15/5m19.191s 13/5m3.757s(4) 14/5m20.814s(3) 12/5m19.914s(6)* 7
6th Jack Sweet (Q5) 13/5m9.431s 14/5m19.562s 13/5m10.476s(5) 12/5m7.498s(6)* 12/5m16.135s(5) 10
7th Alan Rudge (Q6) 10/5m8.472s 7/3m27.531s 10/5m28.157s(6) 0/0m0.000s(7) 0/0m0.000s(7)* 13
*result dropped
Stock
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Main Leg 1 Main Leg 2 Main Leg 3 Combined (Pts)**
1st Glen Robb (TQ) 15/5m5.121s 16/5m13.865s 15/5m11.760s(1) 15/5m5.738s(1)* 15/5m7.581s(1) 2
2nd Jack Sweet (Q3) 12/5m11.636s 15/5m5.639s 14/5m0.569s(2) 15/5m21.118s(2) 15/5m16.767s(3)* 4
3rd Jason Sweet (Q2) 15/5m8.633s 15/5m0.829s 14/5m0.995s(3)* 14/5m5.188s(3) 15/5m15.454s(2) 5
4th Brian Luey (Q4) 14/5m0.589s 15/5m8.699s 14/5m14.191s(6)* 14/5m12.921s(4) 14/5m6.050s(4) 8
5th Mark Gregory (Q5) 0/0m0.000s 15/5m12.725s 14/5m8.591s(4) 14/5m18.903s(6)* 14/5m9.378s(5) 9
6th Hamish Stratmore (Q6) 14/5m10.824s 14/5m6.041s 14/5m13.510s(5) 14/5m14.073s(5) 13/5m2.632s(6)* 10
7th Alan Rudge (Q7) 10/5m11.910s 9/3m41.442s 0/0m0.000s(8) 0/0m0.000s(8) 0/0m0.000s(8)* 16
8th Edwin Pibal (Q8) 0/0m0.000s 0/0m0.000s 0/0m0.000s(8) 0/0m0.000s(8) 0/0m0.000s(8)* 16
*result dropped
Club Man
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Main Leg 1 Main Leg 2 Main Leg 3 Combined (Pts)**
1st PJ Jones (TQ) 16/5m23.426s 7/2m22.654s 12/4m58.618s(1) 13/4m43.085s(1) 8/2m50.557s(2)* 2
2nd Paddy (Q2) 0/0m0.000s 11/5m21.425s 11/4m56.465s(2)* 11/4m57.559s(2) 12/5m22.040s(1) 3
3rd David Norden (Q3) 0/0m0.000s 0/0m0.000s 0/0m0.000s(3) 0/0m0.000s(3) 0/0m0.000s(3)* 6
*result dropped
M Chassis - NZRCA
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Main Leg 1 Main Leg 2 Main Leg 3 Combined (Pts)**
1st Nic Zwart (TQ) 12/5m10.408s 12/5m2.635s 12/5m23.145s(1) 12/5m16.940s(1)* 12/5m22.452s(1) 2
2nd Matthew Banks (Q2) DNS 12/5m13.530s 11/5m3.792s(3)* 12/5m25.071s(2) 11/5m5.461s(2) 4
3rd Isaac Stead (Q4) 12/5m24.500s 11/5m0.882s 11/5m18.750s(5)* 11/5m23.533s(3) 11/5m11.156s(3) 6
4th Steve Oyston (Q5) 11/5m7.651s 12/5m24.831s 11/5m7.646s(4) 10/5m0.074s(4) 0/0m0.000s(10)* 8
5th John Zwart (Q6) 11/5m0.412s 11/5m8.489s 11/5m26.200s(6)* 10/5m3.214s(5) 11/5m15.210s(4) 9
6th Dylan Kapelle (Q7) 9/5m8.070s 11/5m19.653s 10/5m4.271s(7)* 10/5m21.513s(7) 10/5m4.333s(5) 12
7th Paul Joynes (Q8) 11/5m25.474s 10/5m0.271s 3/1m43.280s(9)* 10/5m9.950s(6) 10/5m10.433s(6) 12
8th Jason Sweet (Q3) 11/5m6.690s 12/5m24.352s 12/5m24.922s(2) 5/2m27.274s(10) 0/0m0.000s(10)* 12
9th Paddy (Q9) 10/5m32.486s 0/0m0.000s 9/5m6.355s(8) 10/5m28.410s(8) 0/0m0.000s(10)* 16
10th Fin Thomas (Q10) 9/5m28.323s 9/5m11.807s 0/0m0.000s(10)* 8/5m14.439s(9) 8/5m30.276s(7) 16
*result dropped
Super Stock
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Main Leg 1 Main Leg 2 Main Leg 3 Combined (Pts)**
1st Leon Dravitzki (TQ) 17/5m6.639s 17/5m0.183s 16/5m0.078s(1)* 17/5m9.739s(1) 16/5m1.178s(1) 2
2nd Peter Bent (Q7) 16/5m6.307s 16/5m3.111s 16/5m7.782s(2) 17/5m17.473s(3)* 16/5m3.018s(2) 4
3rd Steve Oyston (Q4) 0/0m0.000s 17/5m9.654s 16/5m19.274s(4) 16/5m4.194s(4)* 16/5m9.375s(3) 7
4th Glen Robb (Q2) 17/5m14.000s 17/5m5.615s 2/0m51.438s(9)* 17/5m16.260s(2) 16/5m12.103s(5) 7
5th David Norden (Q5) 16/5m9.319s 17/5m11.380s 16/5m8.069s(3) 16/5m19.270s(5) 16/5m18.549s(7)* 8
6th Russell Everton (Q3) 16/5m6.857s 17/5m6.439s 13/4m12.328s(6) 3/1m13.643s(9)* 16/5m9.574s(4) 10
7th Hamish Stratmore (Q6) 16/5m18.585s 16/5m1.966s 13/5m5.840s(7)* 15/5m1.667s(6) 16/5m18.260s(6) 12
8th Brian Luey (Q8) 16/5m17.678s 12/4m59.652s 15/5m5.063s(5) 15/5m10.751s(7) 15/5m5.292s(8)* 12
9th Mark Gregory (Q9) 11/4m4.828s 13/4m46.299s 12/5m2.517s(8) 8/3m15.594s(8) 14/5m25.621s(9)* 16
10th Alistair Hicks (Q11) 0/0m0.000s 0/0m0.000s 0/0m0.000s(11) 0/0m0.000s(11) 0/0m0.000s(11)* 22
11th Edwin Pibal (Q10) 0/0m0.000s 0/0m15.962s 0/0m0.000s(11) 0/0m0.000s(11) 0/0m0.000s(11)* 22
*result dropped
Modified
Pos Name Qual Main Leg 1 Main Leg 2 Main Leg 3 Combined (Pts)**
1st PJ Jones (TQ) 4
2nd Neil White (Q2) 4
*result dropped
M Chassis Mod
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Main Leg 1 Main Leg 2 Main Leg 3 Combined (Pts)**
1st Jack Sweet (TQ) 13/5m17.910s 13/5m9.683s 0/0m0.000s(6)* 12/5m1.722s(1) 12/5m6.634s(1) 2
2nd PJ Jones (Q4) 11/5m6.301s 10/5m8.707s 12/5m8.642s(1) 12/5m35.628s(3) 11/4m58.095s(3)* 4
3rd Nic Zwart (Q6) 11/5m25.900s 10/5m15.046s 9/5m9.325s(4)* 12/5m19.903s(2) 12/5m8.909s(2) 4
4th Dylan Kapelle (Q5) 11/5m18.266s 10/5m6.650s 10/5m4.849s(3) 11/5m15.045s(4) 10/5m4.424s(4)* 7
5th Alan Rudge (Q2) 13/5m14.417s 12/5m16.032s 11/5m21.728s(2) 0/0m0.000s(6) 0/0m0.000s(6)* 8
6th Paul Joynes (Q3) 13/5m22.983s 12/5m9.428s 8/3m36.990s(5) 0/0m0.000s(6) 0/0m0.000s(6)* 11
*result dropped